Home
Strona główna
Downloads
Napisz newsa
Forums
Forum
Your Account
Twoje konto
REKLAMA


Moduły
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwalne artykuły
· Dziennik
· FAQ
· Forum
· Księga gości
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatne wiadomości
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Wyślij Newsa


Zaloguj
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.


O użytkownikach
Członkostwo:
Ostatni: GaryJake78
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 103

Na stronie:
Gości: 98
Użytkowników: 0
Razem: 98


Wybór zarządcy nieruchomości, czyli jak odróżnić ziarno od plew?
Artykuły własne
Wybór zarządcy nieruchomości nie jest łatwym procesem i warto w jego trakcie skorzystać z pomocy profesjonalistów, najlepiej z innej miejscowości, aby wykluczyć możliwość ewentualnego „kumoterstwa” lub działania na szkodę konkurencji.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze zarządcy?1.       Wygląd i sposób przygotowania oferty. Jeśli jest ona „byle jaka” najprawdopodobniej tak samo będzie wyglądała jakość usług świadczonych przez tego zarządcę. Jeśli nie wykazuje on starań na etapie pozyskiwania klienta to tym bardziej nie będzie ich wykazywał, gdy „klient będzie już jego”.

2.       Procedura przygotowania oferty i znajomość nieruchomości, której oferowana usługa dotyczy. Jeśli zarządca przygotowuje ofertę „w ciemno”, bez znajomości nieruchomości i problemów jej właścicieli świadczy to o tym, że podchodzi do klienta „sztampowo”, wszystkich z góry traktując tak samo. A nieruchomość nieruchomości nie jest równa. Innej pracy i wynagrodzenia za nią wymaga serwis małego Fiata, a innej Volvo. Dokładnie tak samo jest z nieruchomościami.

3.       Zawartość oferty. Powinna zawierać treści interesujące klienta. Na jej podstawie klient musi mieć możliwość wyrobienia sobie pewnego wyobrażenia o sposobie działania i funkcjonowania zarządcy. Musi zawierać cenę oferowanej usługi. Może, ale nie musi, zawierać również informację o przewidywanych kosztach zarządzania daną nieruchomością, czyli powszechnie znany plan gospodarczy nieruchomości.

4.       Przewidywany plan gospodarczy, o ile stanowi element oferty. Tutaj uwaga! Nie wolno dać się zwieźć. Jeśli oferent w projekcie planu gospodarczego przewidzi niskie zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości nie oznacza to wcale, że te koszty rzeczywiście będą niskie. Mechanizm takiego ofertowania działa tak: Klient „daje się nabrać” na propozycję niskich zaliczek, w wyniku czego wspólnota na koniec roku osiąga ujemny wynik finansowy, który w kolejnym okresie sprawozdawczym będzie musiała pokryć. Oczywiście z dodatkowych zaliczek zbieranych przez właścicieli lokali. Kryterium zatem może stanowić cena usługi, czyli wysokość wynagrodzenia zarządcy, ale nie wysokość proponowanej zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji nieruchomości wspólnej. Decydując zresztą o tym, że wysokość wynagrodzenia ma być jednym z głównych kryteriów wyboru zarządcy należy pamiętać , że cudów nie ma. Dobra usługa nie może być tania. Czyż można tanio kupić dobry samochód?

Można?? Gdzie?!

5.       Cała zawartość planu gospodarczego może jednak być pomocna w ocenie oferenta. Jeśli porównacie go Państwo z rzeczywistymi kosztami eksploatacji ponoszonymi dotąd przez Państwa nieruchomość to łatwo stwierdzicie, czy oferent ma pojęcie o czym mówi i czy jego symulacja kosztów to tylko „ściema” na pozyskanie naiwnego klienta czy rzetelnie przygotowany materiał.  

Dlaczego podczas wyboru zarządcy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty? Otóż wbrew pozorom zarządzanie nieruchomością jest dosyć skomplikowaną działalnością, co powoduje, że osobom nie związanym z wykonywaniem tego zawodu trudno jest rozróżnić w otrzymywanych ofertach tak zwane „ziarno od plew”. Większość z nich to autoreklama uzupełniona referencjami napisanymi zwykle przez samych oferentów, bo naszym klientom zwykle pisać się referencji nie chce i  ograniczają się do złożenia podpisu pod przygotowanym tekstem. Podczas spotkań bezpośrednich oferenci również zwykle mówią to, co klient pragnie usłyszeć, a wcale nie to, co jest prawdą. Jak to się mówi: „Na pytanie dlaczego zawsze są dwie odpowiedzi. Jedna lepiej brzmi, a druga jest prawdziwa”. „Nieprofesjonalista” nie jest w stanie zweryfikować, czy uzyskana odpowiedź to ta pierwsza, czy ta druga, co prowadzi do sytuacji, że często wybiera zarządcę „sympatyczniejszego”, obiecującego złote góry, zamiast zarządcy, który „wali prawdę” i potrafi przyznać, że sukces jego pracy zależy w dużej mierze od aktywności samych właścicieli nieruchomości i zasobności ich kieszeni.

Gdybym miał sformułować krótki test kwalifikacyjny na zarządcę jakiejś nieruchomości zadałbym trzy pytania: Czy na pewno będzie zarządzał taniej niż dotychczasowy zarządca?

Czy wyegzekwuje usunięcie wszystkich usterek przez developera?

Czy poradzi sobie ze wszystkimi niepłacącymi właścicielami lub lokatorami, w przypadku lokali na wynajem?

Jeśli Wasz oferent bez wahania odpowie „TAK” na wszystkie trzy pytania to z czystym sumieniem możecie mu podziękować za spotkanie i szukać dalej…  Jeśli się natomiast zawaha, a jego odpowiedź nie do końca Państwa usatysfakcjonuje będzie to znaczyło, że warto z nim kontynuować rozmowę.

Pytań „kontrolnych” można oczywiście sformułować dużo więcej. I do tego między innymi się Państwu przyda pomoc profesjonalisty.

Sławomir Pinkowski

Wysłano dnia 04-11-2009 o godz. 16:24:49 przez admin

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuły własne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuły własne:
Wspólnota kontra developerOceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuZałączone tematy

Artykuły własne

"Wybór zarządcy nieruchomości, czyli jak odróżnić ziarno od plew?" | Logowanie/Założenie konta | 1 komentarz | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Wybór zarządcy nieruchomości, czyli jak odróżnić ziarno od plew? (Wynik: 1)
przez Gerina dnia 04-06-2016 o godz. 20:07:37
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Podziękowania za ten użyteczny poradnik. Bardzo przydatna wiedza fachowa. http://klinika-mazan.pl/oferta-bariatria.php [klinika-mazan.pl]


Oferta
· Oferta WZN
· Oferta dla wspólnot
· Oferta dla zarządów
·
Oferta dla firm zarządzających
· Oferta dla firm programistycznych
· Oferta dla "Młodych Wilków"


Zarządzanie nieruchomościami
· O zarządzaniu
· Dla zarządów wspólnot
· Prawo w zarządzaniu
· Artykuły własne


Wspólnota mieszkaniowa
· Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?
· Czym jest nieruchomość wspólna?
· Zarząd nieruchomością wspólną
· Zarząd wspólnoty
· Dokumenty wspólnoty


Z życia zarządcy
· Z życia zarządcy część pierwsza...
· ... i część druga...


Poznańscy zarządcy w sieci
· ADM
· Admico
· Admirom
· B.N. Nieruchomości
· Em-De
· Megadom
· MPGM
· Nieruchomości Wielkopolskie
· LTG Lider
· Palatyn
· Santer
· WCN
· Zespół Zarządców Nieruchomości WAM


Ankiety
Najlepsza firma zarządzająca w Poznaniu:

ADM
Admico
Admirom
Akdom
Gest
Lider
Megadom
MPGM
Nieruchomości Wielkopolskie
Palatyn
Santer
WCNWyniki
Ankiety

Głosów: 1335
Komentarzy: 5


Wszelkie znaki towarowe oraz loga są zastrzeżone. Komentarze na tej stronie są własnością ich twórców i nie reprezentują twórców tego serwisu, reszta należy © 2006 do mnie.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 1.03 sekund