Home
Strona główna
Downloads
Napisz newsa
Forums
Forum
Your Account
Twoje konto
REKLAMA


Moduły
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwalne artykuły
· Dziennik
· FAQ
· Forum
· Księga gości
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatne wiadomości
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Wyślij Newsa


Zaloguj
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.


O użytkownikach
Członkostwo:
Ostatni: GaryJake78
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 103

Na stronie:
Gości: 93
Użytkowników: 0
Razem: 93


Różne: Wspólnota mieszkaniowa i zebranie ogółu właścicieli.
Artykuły własne
Połowa marca to przysłowiowy „ostatni gwizdek” dla zarządców nieruchomości na wywiązanie się z ustawowego obowiązku organizowania zebrania sprawozdawczego wspólnoty mieszkaniowej za miniony rok.

O tym, że obowiązek taki nakładają zapisy artykułu 30 Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 warto przypomnieć wszystkim właścicielom lokali, szczególnie tym, którzy członkami wspólnoty mieszkaniowej stali się niedawno oraz developerom, zwłaszcza „młodym”, którzy podjęli się samodzielnego zarządzania wybudowaną nieruchomością.Zebranie, na którym ogół właścicieli lokali ocenia pracę zarządu lub zarządcy wspólnoty oraz ustala plan gospodarczy na rok bieżący, musi zostać zwołane w pierwszym kwartale każdego roku. O jego terminie każdego z właścicieli lokali zarządca zawiadamia na piśmie, nie później niż 7 dni przez zebraniem.

W zawiadomieniu, oprócz dnia, miejsca i godziny zebrania należy podać również proponowany porządek obrad. Szanujący się zarządcy do zawiadomienia załączają również roczne sprawozdania finansowe wspólnoty, projekty uchwał mających być przedmiotem głosowania w trakcie zebrania oraz propozycję planu gospodarczego na rok bieżący; tak aby wszyscy uczestnicy zebrania mogli przybyć na nie przygotowani do dyskusji i do głosowania nad uchwałami. O ile bowiem czynności zwykłego zarządu zarząd podejmuje samodzielnie, to czynności przekraczające zwykły zarząd wymagają uchwały wspólnoty mieszkaniowej, podejmowanej większością głosów, liczoną nie według ilości obecnych na zebraniu, a według posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej, lub w określonych przypadkach na zasadzie – jeden właściciel – jeden głos. Jest to bardzo ważna reguła, odmienna nieco od trybu podejmowania uchwał w spółkach prawa handlowego, czy spółdzielniach.

Zebranie wspólnoty mieszkaniowej jest bardzo istotnym elementem jej funkcjonowania; na nim ustala się bowiem wzajemne prawa i obowiązki właścicieli lokali, zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, wydatki itd.

Informacje powyższe wydają się być elementarnymi dla każdego właściciela lokalu, jednak praktyka zarządcy pokazuje, że wcale takie nie są. Nabywcy kupując lokal w budynku wielolokalowym nie zawsze mają świadomość, że chcąc nie chcąc, z momentem jego zakupu stają uczestnikiem organizacji, jaką z mocy ustawy staje się ogół właścicieli lokali w tym budynku. Że kupując lokal stają się współwłaścicielami części wspólnych, w których kosztach utrzymania będą musieli partycypować. Że jeśli budynek jest wyposażony w windę to będą musieli ponosić koszty jej eksploatacji niezależnie od tego, czy z niej korzystają, czy nie, ponieważ są jej współwłaścicielami. Całkiem niedawno spotkałem właściciela lokalu, który mieszkając przez całe życie w domku jednorodzinnym, przez kilka miesięcy od zakupu lokalu nie mógł się pogodzić z faktem, że jako członek wspólnoty musi płacić zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, w tym na serwis kotłowni zlokalizowanej w budynku i obowiązkowe przeglądy stanu technicznego 56 lokalowego budynku. „Panie, ja u siebie w domku też mam kotłownię. Jest automatyczna i nikt jej nie musi serwisować. Pan nas naraża na zbyteczne koszta.” - krzyczał na zebraniu wspólnoty, dodając, że obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego też jest wymysłem zarządcy. Pół roku później denerwował się, że brama do hali garażowej, z powodu oszczędności pozbawiona serwisu, uległa poważnej awarii wymagającej kosztownej naprawy.

Również developerom zdarza się zapominać, że z momentem sprzedaży pierwszego lokalu powstaje wspólnota mieszkaniowa i ich status dotychczasowego jedynego właściciela zamienia się w status członka wspólnoty. W tym momencie wprawdzie jeszcze z przeważającą liczbą udziałów ale jednak już tylko członka.

I mimo, że zwykle nadal pełnią zarząd nieruchomością to obowiązują ich od tego momentu przepisy ustawy o własności lokali, w szczególności w zakresie decyzji przekraczających zakres zwykłego zarządu. Zapominają o nim lub nie chcą uszanować prawa pozostałych współwłaścicieli nieruchomości wspólnej do współdziałania w zarządzie tą nieruchomością. Czasem wynika to z niewiedzy samego developera, a czasem niestety jest świadomym wykorzystywaniem niewiedzy właścicieli lokali. Warto więc przypomnieć wszystkim zainteresowanym, że co najmniej raz w roku, w pierwszym kwartale, zarządca lub zarząd wspólnoty, jeśli taki został uchwałą powołany, zobowiązany jest do zwołania zebrania ogółu właścicieli lokali, na którym zda sprawozdanie z prowadzonej działalności. Jeśli zatem ktoś jeszcze z jakichś przyczyn tego nie zrobił, proponuję odłożyć na chwilę to interesujące czasopismo i ostro wziąć się do przygotowywania zebrania.

Pozdrawiam wszystkich zarządców i zarządy wspólnot, a właścicieli lokali zachęcam do uczestnictwa w zebraniach, bo frekwencja na nich z roku na rok coraz gorsza…Sławomir Pinkowski

slawomir.pinkowski@zarzadca.netNotatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłano dnia 04-01-2007 o godz. 19:40:23 przez admin

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuły własne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuły własne:
Wspólnota kontra developerOceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuZałączone tematy

Artykuły własne

"Wspólnota mieszkaniowa i zebranie ogółu właścicieli." | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Oferta
· Oferta WZN
· Oferta dla wspólnot
· Oferta dla zarządów
·
Oferta dla firm zarządzających
· Oferta dla firm programistycznych
· Oferta dla "Młodych Wilków"


Zarządzanie nieruchomościami
· O zarządzaniu
· Dla zarządów wspólnot
· Prawo w zarządzaniu
· Artykuły własne


Wspólnota mieszkaniowa
· Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?
· Czym jest nieruchomość wspólna?
· Zarząd nieruchomością wspólną
· Zarząd wspólnoty
· Dokumenty wspólnoty


Z życia zarządcy
· Z życia zarządcy część pierwsza...
· ... i część druga...


Poznańscy zarządcy w sieci
· ADM
· Admico
· Admirom
· B.N. Nieruchomości
· Em-De
· Megadom
· MPGM
· Nieruchomości Wielkopolskie
· LTG Lider
· Palatyn
· Santer
· WCN
· Zespół Zarządców Nieruchomości WAM


Ankiety
Najlepsza firma zarządzająca w Poznaniu:

ADM
Admico
Admirom
Akdom
Gest
Lider
Megadom
MPGM
Nieruchomości Wielkopolskie
Palatyn
Santer
WCNWyniki
Ankiety

Głosów: 1335
Komentarzy: 5


Wszelkie znaki towarowe oraz loga są zastrzeżone. Komentarze na tej stronie są własnością ich twórców i nie reprezentują twórców tego serwisu, reszta należy © 2006 do mnie.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.43 sekund