Home
Strona główna
Downloads
Napisz newsa
Forums
Forum
Your Account
Twoje konto
REKLAMA


Moduły
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwalne artykuły
· Dziennik
· FAQ
· Forum
· Księga gości
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatne wiadomości
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Wyślij Newsa


Zaloguj
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.


O użytkownikach
Członkostwo:
Ostatni: GaryJake78
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 103

Na stronie:
Gości: 88
Użytkowników: 0
Razem: 88


Różne: Zarządca - to brzmi dumnie.
Artykuły własne
Zarządca nieruchomości. Kto to taki? Większości spośród właścicieli nieruchomości zarządca kojarzy się z kimś, kto biega po budynku od klatki do klatki, z telefonem komórkowym w jednej ręce i z pękiem kluczy w drugiej. Od czasu do czasu próbuje dostać się do lokali lub szafek licznikowych, aby odczytać wskazania wodomierzy lub ciepłomierzy. Zwykle jest złym duchem firm utrzymujących czystość na nieruchomości, bo wciąż stąpa im po piętach, wskazując niedociągnięcia. Albo tych od wywozu nieczystości, bo zarządca to taki hobbysta, który żadnemu śmietnikowi nie przepuści i wszędzie zajrzy. Szczególnie wtedy, kiedy największej firmie w mieście zepsują się samochody i nie ma czym wywozić kontenerów.Ale zarządca to przede wszystkim osoba, do której dzwonimy, gdy jesteśmy z czegoś niezadowoleni. Gdy okna na klatce są brudne, albo nasz sąsiad imprezuje nocami, gdy właściciel psa wyprowadza go na ładnie przystrzyżony trawniczek przed domem i potem nie sprząta po swoim czworonogu… Gdy ściana pęka, grzyb się pojawia, a ciepła woda lecąca z kranu wydaje nam się za chłodna. Gdy winda się zacina, a zamek w drzwiach domofonowych nie zamyka drzwi, bo ten od pieska zwolnił zaczep elektrorygla, aby po powrocie nie musiał szukać klucza… Gdy ktoś śmieci zamiast do pojemnika wrzuca obok niego, lub zostawia po prostu na klatce, bo przecież prędzej, czy później same wyjdą… Gdy brama od hali garażowej się zepsuje, a my niedawno głośno protestowaliśmy przeciwko zleceniu wykonania czynności serwisowych tej bramy, bo przecież „co tam jest do serwisowania”. Dzwonimy również wtedy, gdy pralka sąsiada nad nami się zepsuła i z naszego sufitu leci kolorowy strumień pachnącej wody. Najczęściej gdzieś z okolic lampy sufitowej, powodując okrągłą plamę i wysadzanie korków elektrycznych.

Można podać jeszcze dziesiątki innych powodów, dla których dzwonimy do zarządcy nieruchomości. Jest ich dokładnie tyle samo ile może być powodów do naszego niezadowolenia. Plus jeszcze jeden: pieniądze. O ile zwykle nas cieszą to w odniesieniu do zarządcy zdecydowanie psują nam humor. On kojarzy się z pieniędzmi, które co miesiąc trzeba wpłacać na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. I kojarzy się najgorzej, jak to możliwe, bo gdy zapomnimy zapłacić, lub nie zapłacimy, bo po opłaceniu komórki, kablówki i internetu skończyły nam się pieniądze, to potrafi przysłać wezwanie do zapłaty! A w nim, udając grzecznego uprzedza, że nas pozwie do sądu! Nie dosyć, że takiemu płacimy co miesiąc kilka lub kilkanaście złotych, to jeszcze musimy tolerować takie pisemne impertynencje. Trudno lubić zarządcę…

Zarządca nieruchomości to taki Pan Anioł z serialu „Alternatywy 4”. Tylko taki jakiś bardziej wyciszony, jakby się bał, że znajdziemy sobie zaraz innego. Tańszego i lepszego oczywiście.

A kto by przypuszczał, że ten nasz zarządca to również osoba, która po ukończeniu kursów, studiów kierunkowych dziennych lub podyplomowych z zakresu zarządzania nieruchomościami odbyła praktykę zawodową, a następnie z wynikiem pozytywnym przeszła postępowanie kwalifikacyjne przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną uprawniającą do otrzymania licencji zawodowej; którą ustawa zobowiązuje do wykonywania czynności zawodowych zgodnie ze standardami zawodowymi i zasadami etyki zawodowej; na której ciąży ustawowy obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanym zawodem do kwoty minimum 50.000,- EUR; której tytuł zawodowy podlega ochronie prawnej; którą ustawa o gospodarce nieruchomościami upoważnia do wykonywania opracowań, ekspertyz i doradztwa w zakresie zarządzania nieruchomościami; która podlega wpisowi do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministra Infrastruktury i której podczas studiów nikt z wykładowców nie powiedział, jak jej praca będzie naprawdę wyglądać? A jednak. Nadal Anioł, ino, że trochę unowocześniony i z licencją. No i coraz częściej z „łaptokiem” pod pachą.

Zawód zarządcy miał być i nadal ma być zawodem prestiżowym i elitarnym. I pewnie kiedyś taki będzie. Trudno osiągalny, przeznaczony dla najlepszych, najzdolniejszych i najwytrwalszych, bo rzeczywiście ani go zdobyć ani wytrwać w tym zawodzie nie jest łatwo. Wiąże się z ciężką, niewdzięczną i niedocenianą pracą za niską płacę. Zdecydowana bowiem większość zarządców zatrudniana jest obecnie za niewielkie pieniądze do obsługi nieruchomości przez właścicieli kamienic i wspólnoty mieszkaniowe. Zróżnicowanie posiadanych kwalifikacji i przypadkowość osób, którym przyznano przed rokiem 2001 licencje w trybie uproszczonym, wpłynęły negatywnie na poziom stawek wynagrodzenia za usługi zarządzania nieruchomościami. Nieprzestrzeganie zasad Kodeksu Etyki Zawodowej, nieuczciwa konkurencja i jej stosunkowo duża ilość powodują, że na rynku pojawiają się oferty poniżej granicy, przy której kończy się trudna sztuka zarządzania nieruchomościami, a zaczyna łatwa sztuka udawania, że się tymi nieruchomościami zarządza.

Dlaczego niektórzy zarządcy godzą się pracować za wynagrodzenia często niższe niż osoby, które nieruchomości tylko sprzątają? To proste. Mają pełną świadomość, że jaka praca, taka płaca.

Przed podjęciem decyzji o wyborze zarządcy właściciele nieruchomości powinni dobrze zastanowić się i samym sobie udzielić odpowiedzi na pytanie, jakiego zarządcę chcą zatrudnić. Tańszego i lepszego, czy, może, po prostu, dobrego?Sławomir Pinkowski
Notatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłano dnia 04-01-2007 o godz. 19:57:14 przez admin

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuły własne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuły własne:
Wspólnota kontra developerOceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuZałączone tematy

Artykuły własne

"Zarządca - to brzmi dumnie." | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Oferta
· Oferta WZN
· Oferta dla wspólnot
· Oferta dla zarządów
·
Oferta dla firm zarządzających
· Oferta dla firm programistycznych
· Oferta dla "Młodych Wilków"


Zarządzanie nieruchomościami
· O zarządzaniu
· Dla zarządów wspólnot
· Prawo w zarządzaniu
· Artykuły własne


Wspólnota mieszkaniowa
· Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?
· Czym jest nieruchomość wspólna?
· Zarząd nieruchomością wspólną
· Zarząd wspólnoty
· Dokumenty wspólnoty


Z życia zarządcy
· Z życia zarządcy część pierwsza...
· ... i część druga...


Poznańscy zarządcy w sieci
· ADM
· Admico
· Admirom
· B.N. Nieruchomości
· Em-De
· Megadom
· MPGM
· Nieruchomości Wielkopolskie
· LTG Lider
· Palatyn
· Santer
· WCN
· Zespół Zarządców Nieruchomości WAM


Ankiety
Najlepsza firma zarządzająca w Poznaniu:

ADM
Admico
Admirom
Akdom
Gest
Lider
Megadom
MPGM
Nieruchomości Wielkopolskie
Palatyn
Santer
WCNWyniki
Ankiety

Głosów: 1335
Komentarzy: 5


Wszelkie znaki towarowe oraz loga są zastrzeżone. Komentarze na tej stronie są własnością ich twórców i nie reprezentują twórców tego serwisu, reszta należy © 2006 do mnie.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.37 sekund