Home
Strona główna
Downloads
Napisz newsa
Forums
Forum
Your Account
Twoje konto
REKLAMA


Moduły
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwalne artykuły
· Dziennik
· FAQ
· Forum
· Księga gości
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatne wiadomości
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Wyślij Newsa


Zaloguj
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.


O użytkownikach
Członkostwo:
Ostatni: GaryJake78
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 103

Na stronie:
Gości: 91
Użytkowników: 0
Razem: 91


Różne: Wspólnota w spółdzielni, czyli o tym, jak byłoby dobrze i miło, gdyby choć kilku
Artykuły własneI co „poeta” miał na myśli? Tak chyba nie do końca wiadomo. Pewnie dlatego, że taki z autora tekstu poeta jak z … autorów Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych specjaliści od logicznego myślenia. Z tytułem tego artykułu jest dokładnie tak, jak z przepisami wspomnianej ustawy, w części dotyczącej prawa odrębnej własności, w szczególności zarządu nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni. Też nie wiadomo, co jej twórcy mieli na myśli.

Zgodnie z Ustawą o własności lokali, wraz z wyodrębnieniem własności co najmniej jednego lokalu w budynku, powstaje wspólnota mieszkaniowa, którą tworzy ogół właścicieli wszystkich lokali wchodzących w skład danej nieruchomości (art.6 UoWL). I nie jest do tego potrzebna żadna uchwała ani umowa „powołująca wspólnotę” (szczególnie to podkreślam, bo często zdarza się, że pracownicy banków wymagają okazania „uchwały powołującej wspólnotę”). Po prostu; jest nieruchomość, na niej budynek, w nim co najmniej jeden lokal z wyodrębnioną własnością i już jest wspólnota. Z mocy ustawy. Tzw. „jobop”, czyli jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, która „może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana”. Gdy już powstanie, jej członkowie, czyli właściciele lokali mogą (ale nie muszą !!!) „określić sposób zarządu nieruchomością wspólną”, a w szczególności „powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej” (art. 18 ust. 1 UoWL). Jeżeli tego nie zrobią, a liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych jest większa od siedmiu, to muszą „podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu”, którego członkiem może być wyłącznie osoba fizyczna. I nie koniecznie spośród właścicieli (art. 20 ust. 1 UoWL).

Z zapisów ustawy o własności lokali wynika jednoznacznie, że o sposobie zarządu nieruchomością wspólną decydują bądź wszyscy właściciele lokali w drodze umowy w trybie art. 18, bądź ich większość w drodze uchwały w trybie art. 20. Czy zawsze tak jest?

Jeśli developer posiadający w nieruchomości wspólnej prawie 80% udziałów chciałby zarządzać „po swojemu” swoją niemal nieruchomością, to szybko okaże się, że nie tylko nie wolno mu tego robić „po swojemu”, ale w ogóle zostanie zarządu z łatwością pozbawiony, z woli pozostałych właścicieli reprezentujących ponad 20% udziałów w nieruchomości wspólnej.

Co się natomiast dzieje, gdy developera „zastąpimy” spółdzielnią mieszkaniową? Otóż, art. 26 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mówi, że po wyodrębnieniu w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości własności wszystkich lokali i po ustaniu członkowstwa ostatniego właściciela stosuje się przepisy ustawy o własności lokali. A co wcześniej, gdy tylko część lokali jest wyodrębniona? Otóż wtedy też stosuje się przepisy tej ustawy, ale nie wszystkich; z wyłączeniem bowiem tych, które pozwalają właścicielom lokali decydować o sposobie zarządu nieruchomością wspólną, gdyż art. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych decyduje za właścicieli nie pozostawiając im wyboru, że „zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię, jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali”, a „przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się”. Ten sam artykuł , odwołując się w ustępie pierwszym do art. 29 ustawy o własności lokali, zobowiązuje zarządcę, czyli spółdzielnię mieszkaniową, do prowadzenia dla każdej nieruchomości wspólnej pozaksięgowej ewidencji kosztów i przychodów uzyskiwanych na ich pokrycie, natomiast już w ustępie drugim stanowi, że „przepisów ustawy o własności lokali o wspólnocie mieszkaniowej i zebraniu właścicieli nie stosuje się”. A to oznacza, że spółdzielnia może taką nieruchomością wspólną zarządzać jak chce, nie licząc się z wolą pozostałych właścicieli, nawet, gdyby była w posiadaniu ostatniego już tylko lokalu.

Konia z rzędem temu, kto potrafi do końca połapać się w plątaninie „stosuje się” i „nie stosuje się”

i wyjaśnić, dlaczego spółdzielnie mieszkaniowe są „lepszym” współwłaścicielem od developerów i mogą zarządzać „po swojemu”, a właściciele lokali wyodrębnionych w budynkach stanowiących współwłasność spółdzielni są „gorsi” od innych i pozbawia się ich możliwości wyboru zarządcy i stanowienia o tym, co i przede wszystkim za ile będzie się z ich współwłasnością działo, bo przecież skoro nie stosuje się przepisów o wspólnotach mieszkaniowych i zebraniu właścicieli, to o ponoszonych kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej i zaliczkach na ich pokrycie będą decydowały rada nadzorcza i zarząd spółdzielni.

O ile wspólnoty mieszkaniowe często określane są mianem „ułomnej osoby prawnej”, to w świetle przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ogół właścicieli nieruchomości wspólnej stanowiącej współwłasność spółdzielni należałoby nazwać „ułomną wspólnotą”. A w konsekwencji autorów tej ustawy „autorami ułomnymi”. I chyba to właśnie „poeta” miał na myśli…


Sławomir Pinkowski


Notatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłano dnia 04-01-2007 o godz. 20:18:24 przez admin

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuły własne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuły własne:
Wspólnota kontra developerOceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do drukuZałączone tematy

Artykuły własne

"Wspólnota w spółdzielni, czyli o tym, jak byłoby dobrze i miło, gdyby choć kilku" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Oferta
· Oferta WZN
· Oferta dla wspólnot
· Oferta dla zarządów
·
Oferta dla firm zarządzających
· Oferta dla firm programistycznych
· Oferta dla "Młodych Wilków"


Zarządzanie nieruchomościami
· O zarządzaniu
· Dla zarządów wspólnot
· Prawo w zarządzaniu
· Artykuły własne


Wspólnota mieszkaniowa
· Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?
· Czym jest nieruchomość wspólna?
· Zarząd nieruchomością wspólną
· Zarząd wspólnoty
· Dokumenty wspólnoty


Z życia zarządcy
· Z życia zarządcy część pierwsza...
· ... i część druga...


Poznańscy zarządcy w sieci
· ADM
· Admico
· Admirom
· B.N. Nieruchomości
· Em-De
· Megadom
· MPGM
· Nieruchomości Wielkopolskie
· LTG Lider
· Palatyn
· Santer
· WCN
· Zespół Zarządców Nieruchomości WAM


Ankiety
Najlepsza firma zarządzająca w Poznaniu:

ADM
Admico
Admirom
Akdom
Gest
Lider
Megadom
MPGM
Nieruchomości Wielkopolskie
Palatyn
Santer
WCNWyniki
Ankiety

Głosów: 1335
Komentarzy: 5


Wszelkie znaki towarowe oraz loga są zastrzeżone. Komentarze na tej stronie są własnością ich twórców i nie reprezentują twórców tego serwisu, reszta należy © 2006 do mnie.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.34 sekund