Hala garażowa i pomieszczenie techniczne
Data: 04-04-2012 o godz. 22:09:18
Temat: Nadesłane pocztą


"Przeczytałem te wywody o halach garażowych i żaden nie pasuje do  mojego przypadku. A mianowicie deweloper ustanowił lokal użytkowy - hala garażowa , w której oprócz miejsc postojowych jest pomieszczenie techniczne ( węzeł co i główny punkt poboru wody). A zarządca wmawia nam że na bazie tego artykułu mamy trzeci przypadek. Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu jeśli wejście do pomieszczenia technicznego jest tylko z hali garażowej, a w hali są wszystkie media wspólnoty mieszkaniowej."

Z poważaniem A. J

Witam Pana serdecznie;
jeżeli jest tak, jak Pan powiedział, że hala ma status wyodrębnionego lokalu, to nawet jeżeli w niej znajduje się wejście do pomieszczenia technicznego, które jak domniemam należy do części wspólnych, Państwa zarządca ma rację.
Hala jest dość specyficznym lokalem i z racji swojego usytuowania zawsze w niej jest “pełno” urządzeń wspólnych. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu jest zobowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje”.
Ponieważ jednak wskutek położenia pomieszczenia technicznego hala jest w pewien sposób wykorzystywana jak nieruchomość wspólna, możecie Państwo skorzystać z art. 22 ust. 3 pkt 8 UoWL i część kosztów eksploatacji hali zaliczyć do kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
Pozdrawiam
Sławomir Pinkowski


Artykuł jest z Wielkopolscy Zarządcy Nieruchomości
http://www.wzn.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.wzn.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=45