Home
Strona główna
Downloads
Napisz newsa
Forums
Forum
Your Account
Twoje konto
REKLAMA


Moduły
· Strona główna
· Ankiety
· Archiwalne artykuły
· Dziennik
· FAQ
· Forum
· Księga gości
· Linki
· Napisz do nas
· Prywatne wiadomości
· Statystyki
· Szukaj
· Top 10
· Wyślij Newsa


Zaloguj
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.


O użytkownikach
Członkostwo:
Ostatni: GaleAnya62
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 104

Na stronie:
Gości: 44
Użytkowników: 0
Razem: 44


Wielkopolscy Zarządcy Nieruchomości: Artykuły własne

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

Ku przestrodze!
Artykuły własne
 Od czasu do czasu mam ochotę napisać o knotach, jakich dopuszczają się developerzy, z którymi mam kontakt wykonując obowiązki zarządcy nieruchomości. Wśród nich króluje fima „Pajo”, która wybudowała osiedle w Plewiskach przy ulicy Kminkowej. Spór jednej ze wspólnot z tym developerem ma długą już historię, której nie będę opisywał. Ku przestrodze natomiast zamieszczam zdjęcia, które same mówią za siebie. Budynki mają ca. 5 lat.

Wysłany przez admin dnia 14-04-2010 o godz. 01:00:00 (2233 odsłon)
(komentarze? | Wynik: 0)

Wybór zarządcy nieruchomości, czyli jak odróżnić ziarno od plew?
Artykuły własne
Wybór zarządcy nieruchomości nie jest łatwym procesem i warto w jego trakcie skorzystać z pomocy profesjonalistów, najlepiej z innej miejscowości, aby wykluczyć możliwość ewentualnego „kumoterstwa” lub działania na szkodę konkurencji.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze zarządcy?

Wysłany przez admin dnia 04-11-2009 o godz. 16:24:49 (2840 odsłon)
(Czytaj więcej... | 5332 bajtów więcej | 1 komentarz | Wynik: 5)

Na parkingi przez trawniki, czyli o tym jak Wójt Gminy Komorniki drogę buduje...
Artykuły własneRok 2008, Komorniki, nowe osiedle "Soplicowo". Częściowo jeszcze w realizacji, powstałe w oparciu o dokumentację zatwierdzoną w roku 2005.
Część osiedla oddana do użytkowania już w roku 2007, część w trakcie.
Developer twierdzi, że inwestycja została wykonana zgodnie z dokumentacją. I pewnie tak jest, tym bardziej, że w jednym komplecie można znaleźć rysunki dwóch różnych planów zagospodarowania, różniących się w szczególności usytuowaniem miejsc parkingowych. Tak więc prawdopodobieństwo zgodności z jednym z planów wzrasta dwukrotnie.
Wysłany przez admin dnia 22-08-2008 o godz. 12:23:54 (2028 odsłon)
(Czytaj więcej... | 2591 bajtów więcej | komentarze? | Wynik: 4.5)

Wspólnota kontra developer
Artykuły własneCiekawostka. Czego to nie potrafią wymyślić developerzy aby odmówić spełnienia roszczeń swoich klientów.
Jedna ze wspólnot mieszkaniowych dochodzi od jednego z większych developerów z okolic Poznania usunięcia wad i usterek nieruchomości wspólnej. Między innymi domaga się wykończenia cokołów budynków płytkami ceramicznymi, zgodnie z treścią dokumentacji projektowo - technicznej. Developer przekazuje budynki z cokołami wykończonymi podkładem pod tynk szlachetny pomalowane środkiem izolacyjnym przeciwwilgociowym. Przekazał tych budynków w takim stanie bardzo dużo, i tylko jedna wspólnota upomniała się "o swoje". W piśmie odmawiającym wykończenia cokołu płytkami można znaleźć takie oto interesujące stwierdzenie: "Oznaczenie w dokumentacji wykończenia cokołu ceramiką ma takie samo znaczenie, jak wykończenie tarasów ceramiką, tzn., że dopuszcza się takie wykończenie przez Klienta". Uważam, że takie stwierdzenie developera to hit do rozpropagowania. Otóż jeśli tak należy traktować zapisy dokumentacji, na podstawie której wydano pozwolenie na budowę, to idąc tą logiką rozumowania dokumentacja PT w ogóle nie jest dokumentem zobowiązującym developera do czegokolwiek, a jedynie "dopuszcza" do wybudowania całego najlepiej budynku przez klienta.
A tak na serio: jeśli dokumentacja przewiduje wykończenie tarasów płytką ceramiczną, to tak taras ma być wykończony. Oczywiście, developer z kupującym mogą się "umówić", że wykona to kupujący. Jeśli jednak takiego umownego porozumienia nie ma to na developerze ciąży obowiązek wykończenia tarasu zgodnie z dokumentacją. I dokładnie to samo dotyczy części wspólnych; jeśli developer nie porozumiał się z ogółem właścicieli, że wspomniany cokół wykończą płytkami we własnym zakresie, to jest zobowiązany wykonać go zgodnie z dokumentacją.
Pozdrawiam Pana Dyrektora, który spłodził odpowiedź dla Wspólnoty. To jeden z lepszych hitów jakie czytałem jako zarządca nieruchomości.
Wysłany przez Admin dnia 18-05-2007 o godz. 01:00:00 (4614 odsłon)
(komentarze? | Wynik: 0)

Różne: GR-Administrator Sp. z o.o.
Artykuły własne
Artykuł usunięto na prośbę wymienionych w nim osób.

Wysłany przez Admin dnia 01-03-2007 o godz. 16:47:27 (2743 odsłon)
(komentarze? | Różne | Wynik: 3.11)

Oprogramowanie dla zarządców
Artykuły własneNiedawno zwróciliśmy się do producentów oprogramowania z prośbą  o nadesłanie informacji o swoich produktach dedykowanych zarządcom nieruchomości. Znane nam systemy informatyczne wspomagające zarządzanie nieruchomości to "SŁON", "Granit", "Dom", "S-bit", "Nieruchomość Pro", "KUN" i "VIRTU_CZYNSZE". Do dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź od Pracowni Komputerowej "ALT", autora programu "KUN". Informacje o nim niebawem zamieścimy. Prosimy o nadsyłanie swoich uwag do znanego Państwu oprogramowania, jak również o wskazanie innych programów, których jeszcze nie znamy. Zwrócimy się do ich twórców w celu uzyskania informacji o nich.
Wysłany przez Admin dnia 23-02-2007 o godz. 15:00:30 (4252 odsłon)
(komentarze? | Wynik: 3)

Ostra walka w pierwszym kwartale
Artykuły własne
Pierwszy kwartał to gorący okres nie tylko dla zarządców nieruchomości, ale również dla ich klientów - wspólnot mieszkaniowych. To czas podsumowań minionego roku i weryfikacji zarządców. To czas zmian.
"Łakomym kąskiem" dla poznańskich podmiotów świadczących usługi zarządzania są wspólnoty mieszkaniowe obsługiwane przez MPGM Sp. z o.o. Jest ich wiele, bo jeszcze ponad 700. Nowy prezes MPGMu, człowiek z głową na właściwym miejscu, nie tylko chce utrzymać swoich klientów, ale również pozyskać nowych. Czy mu się to uda? "Feroma", która w roku minionym przejęła zarządzanie zasobami komunalnymi będzie najgroźniejszym rywalem dla firmy kierowanej przez Pana Michała Prymasa. Wiele zależy od postawy Miasta Poznania, w szczególności ZKZLu; nie bez powodu w ratuszu padło kiedyś sformułowanie: "Miasto ma dwoje dzieci: MPGM i ZKZL." Przekonała się o tym w pierwszym kwartale roku 2006 inna z poznańskich firm zarządzających, próbując przejąć zlecenie zarządzania nieruchomością wspólną przy ulicy Głogowskiej 150, 152, 154 i 154A. ZKZL robił wówczas co się da i czego się nie da, aby MPGM klienta utrzymał. Członkiem zarządu tej wspólnoty został wtedy jeden z dyrektorów ZKZLu, Pan Stanisław Kosiński, co przesądziło sprawę. 
Będziemy starali się śledzić wydarzenia na rynku zarządzania nieruchomościami w Poznaniu w roku bieżącym, a naszych czytelników prosimy o nadsyłanie swoich spostrzeżeń. 

Wysłany przez adm dnia 22-01-2007 o godz. 11:50:31 (1197 odsłon)
(komentarze? | Wynik: 0)

Różne: Zanim komuś wynajmiemy lokal...
Artykuły własne
To powinien być bardzo krótki artykuł, bo jego treść winna zostać zawarta w jednym zdaniu: „Zanim wynajmiemy komuś lokal zlećmy obsługę najmu zarządcy nieruchomości”.

Dlaczego tak twierdzę? W przeważających przypadkach lokal mieszkalny stanowi znaczną część majątku jego właściciela. Nawet jednak wtedy, gdy jest jego niewielkim tylko ułamkiem to przekazanie go w użytkowanie osobie najczęściej obcej wymaga nie tylko przemyślanej decyzji, ale również zaangażowania w późniejszy nadzór nad przebiegiem najmu i w kontrolę prawidłowości eksploatacji lokalu, a następnie w sporządzanie rozliczeń z tytułu zużytej wody i energii cieplnej oraz ewentualne poszukiwanie kolejnych najemców, przygotowywanie i przekazywanie im lokalu. Czynności te zmuszają właścicieli do zaznajomienia się z przepisami z zakresu prawa cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów oraz pochłaniają mnóstwo czasu i środków finansowych. Z reguły większych, niż gdy tymi samymi czynnościami w imieniu właściciela zajmuje się zarządca, który ma możliwość zagwarantowania niższej ceny usług niezbędnych do utrzymania lokalu w stanie czyniącym go atrakcyjnym na rynku nieruchomości.Notatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłany przez admin dnia 04-01-2007 o godz. 20:36:05 (1018 odsłon)
(Czytaj więcej... | 5460 bajtów więcej | komentarze? | Różne | Wynik: 0)

Różne: Zanim kupimy lokal...
Artykuły własne
Ja z windy nie korzystam, więc płacił za nią nie będę” – mówią często nowi właściciele lokali zlokalizowanych na parterze lub pierwszym piętrze wielopiętrowego budynku, zdumieni, że zarządca nieruchomości żąda od nich zaliczki na koszty utrzymania windy, wśród innych zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.

To tylko jeden z przykładów nieznajomości przepisów ustawy o własności lokali i obowiązków, jakie z niej wynikają dla właścicieli lokali w budynkach wielo lokalowych. Często zdarza się, że osoby kupujące lokal mieszkalny lub użytkowy nie zdają sobie sprawy z faktu, że stając się właścicielem lokalu stają się jednocześnie współwłaścicielem gruntu wchodzącego w skład nieruchomości, urządzeń na niej zamontowanych i tych jej części, które nie służą wyłącznemu użytkowaniu właścicielom lokali, czyli tzw. części wspólnych nieruchomości. Być właścicielem to nie tylko przywilej oznaczający prawo własności.Notatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłany przez admin dnia 04-01-2007 o godz. 20:33:49 (895 odsłon)
(Czytaj więcej... | 4904 bajtów więcej | komentarze? | Różne | Wynik: 0)

Różne: Klient - zarządca; konflikty i nieporozumienia...
Artykuły własneZ żalem muszę przyznać, że relacje pomiędzy zarządcą nieruchomości wspólnej a poszczególnymi członkami wspólnoty mieszkaniowej często mają mało przyjazny charakter. Naszym zleceniodawcą jest bowiem wspólnota mieszkaniowa, czyli ogół właścicieli i w jej interesie musimy działać przede wszystkim, natomiast dobro ogółu nie zawsze oznacza dobro poszczególnych właścicieli lokali, których tzw. „interes” bywa często odmienny od pozostałych. Najprostszym przykładem jest sytuacja, w której działając w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przychodzi nam windykować zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej od właściciela lokalu – członka wspólnoty. Z jednej strony działamy w jego imieniu, jako jednego spośród ogółu właścicieli, z drugiej, trudno zaprzeczyć, występujemy przeciw niemu, jako dłużnikowi tego samego ogółu właścicieli - wspólnoty mieszkaniowej. To najbardziej trywialny przykład konfliktu, w jaki zarządca nieruchomości popada z było nie było, własnym klientem.

Notatka: Artykuł napisany dla "Teraz dom" w 2005 r.
Wysłany przez admin dnia 04-01-2007 o godz. 20:28:57 (1203 odsłon)
(Czytaj więcej... | 5811 bajtów więcej | komentarze? | Różne | Wynik: 2)

Oferta
· Oferta WZN
· Oferta dla wspólnot
· Oferta dla zarządów
·
Oferta dla firm zarządzających
· Oferta dla firm programistycznych
· Oferta dla "Młodych Wilków"


Zarządzanie nieruchomościami
· O zarządzaniu
· Dla zarządów wspólnot
· Prawo w zarządzaniu
· Artykuły własne


Wspólnota mieszkaniowa
· Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?
· Czym jest nieruchomość wspólna?
· Zarząd nieruchomością wspólną
· Zarząd wspólnoty
· Dokumenty wspólnoty


Z życia zarządcy
· Z życia zarządcy część pierwsza...
· ... i część druga...


Poznańscy zarządcy w sieci
· ADM
· Admico
· Admirom
· B.N. Nieruchomości
· Em-De
· Megadom
· MPGM
· Nieruchomości Wielkopolskie
· LTG Lider
· Palatyn
· Santer
· WCN
· Zespół Zarządców Nieruchomości WAM


Ankiety
Najlepsza firma zarządzająca w Poznaniu:

ADM
Admico
Admirom
Akdom
Gest
Lider
Megadom
MPGM
Nieruchomości Wielkopolskie
Palatyn
Santer
WCNWyniki
Ankiety

Głosów: 1335
Komentarzy: 5


Wszelkie znaki towarowe oraz loga są zastrzeżone. Komentarze na tej stronie są własnością ich twórców i nie reprezentują twórców tego serwisu, reszta należy © 2006 do mnie.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.69 sekund