Aktualności

2012-05-05 13:43:57

Badania Krajowego Rynku Nieruchomości – która z cech ma największy wpływ na cenę mieszkania?

Krajowy Rynek Nieruchomości przeprowadził sondę na temat tego jakie cechy mają największy wpływ na dokonywane przez nas zakupy w zakresie nieruchomości oraz na samą cenę mieszkania. Najważniejsza okazała się powierzchnia lokalu mieszkalnego (38,9%) – najchętniej kupujemy mieszkania średniej wielkości (2-3 pokojowe, ok 50-metrowe) natomiast cena za metr kwadratowy maleje wprost proporcjonalnie do wzrostu powierzchni lokalu mieszkalnego.
Nie można bagatelizować właściwego otoczenia nieruchomości (18,1%), dostępności do infrastruktury, punktów usługowych, oświatowych, spójnego sąsiedztwa - estetyki zabudowy, odległości od źródeł hałasu itp.
Wreszcie nie bez znaczenia jest położenie lokalu na piętrze (8,3%) – pomimo zastosowania nowych technologii w budownictwie cały czas żyjemy w przekonaniu że mieszkania na ostatniej kondygnacji są bardzo podatne na zmianę temperatur zewnętrznych, dlatego nie jesteśmy skłonni zapłacić za nie takiej samej ceny jak za mieszkanie na kondygnacjach środkowych. Niechętnie nastawieni jesteśmy też do mieszkań parterowych, ze względu na obawę włamania, pomijając tym samym niewątpliwie łatwiejszy dostęp do lokalu z zewnątrz budynku.
Bardzo duże znaczenie dla ma dla nas lokalizacja nieruchomości czyli dostępność do komunikacji miejskiej, jakość dróg dojazdowych, czas niezbędny do przemieszczenia się z miejsca pracy do miejsca zamieszkania (19,4%), dlatego prawie co piąty Polak uważa że ma to ogromny wpływ na jakość jego życia i warunkuje cenę za którą jesteśmy w stanie daną nieruchomość nabyć.
Respondenci duży nacisk kładą również na standard wykończenia lokalu (15,3%), jakość użytych materiałów, estetyczny wygląd części wspólnych nieruchomości i budynku jako całości. Polacy są skłonni zapłacić więcej za mieszkanie wykończone z większą dbałością o detal choć nie brakuje i takich którym gorszy standard nie przeszkadza o ile nie będą musieli w najbliższej przyszłości ponieść znaczących nakładów na remont mieszkania.